Sodyum Karbonatla neler yapilabilinir

Sodyum bikarbonat evlerdeki en popüler ürünlerden biridir. En başta mutfakta kullanılan harika bir yardım üründür. Ancak, hayal edebileceğinizden çok daha fazla şekilde kullanılabilir. Sodyum bikarbonat, evde çeşitli işlere...

Başlatan: Luna - Güncelleme: 25 Kasım 2022, 21:49:14 - Gösterim: 408

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sodyum Karbonatla neler yapilabilinir

Sodyum bikarbonat evlerdeki en popüler ürünlerden biridir. En başta mutfakta kullanılan harika bir yardım üründür. Ancak, hayal edebileceğinizden çok daha fazla şekilde kullanılabilir. Sodyum bikarbonat, evde çeşitli işlere yardımcı olur ve ayrıca sağlığa da faydalıdır.

1.  Sebze ve meyveleri dezenfekte etmek için

Hem meyveler hem de sebzeler mikroplarla kaplıdır çünkü insanlar markette onlara her dokunurlar. Ayrıca kullanılan pestisitler yüzünden sağlığınıza zararlı olabilecek toksinler de içerirler. Bu nedenle, tüketmeden önce onları uygun şekilde yıkamak önemlidir. Sodyum bikarbonat bu konuda size yardımcı olmak için harikadır çünkü dezenfektan görevi görür. Tek yapmanız gereken bir çay kaşığı karbonatı yaklaşık iki bardak su ile karıştırmak ve ardından meyve ve sebzeleri bu solüsyonun içine koymak. Meyve veya sebzelerinizi temizlemek için bir sünger de kullanabilirsiniz.

2. Halı ve kilimleri temizlemek için

Kilim ve halılar her zaman yerde oldukları için çok fazla kir ve mikrop biriktirirler. Üzerlerine basıyor ve bazen de halılara yiyecek ve başka şeyler döküyoruz. Lekeli kilim ve halıları temizlemek söz konusu olduğunda sodyum bikarbonat çok kullanışlıdır. Halının üzerine biraz sodyum bikarbonat serpmek ve üzerine biraz sıcak su dökmek yeterli olacaktır. Bu yapıp gece boyunca bekleyin. Lekeler hala duruyorsa, işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

3. Ağız kokusuyla mücadele için

ğız kokusu her zaman en tatsız şeylerden biri olmuştur. Sadece sizi değil, çevrenizdeki diğer insanları da rahatsız eder. Sodyum bikarbonat, gargara olarak da kullanıldığı için bu konuda size yardımcı olabilir, günlük olarak uyguladığınız ağız hijyeni rutinini mükemmel bir şekilde tamamlar. Bunun için yarım çay kaşığı karbonatı biraz ılık suda çözün ve ardından gargara yapın. Bu özel solüsyon hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kötü ve dayanılmaz kokudan sorumlu olan birçok mikroptan kurtulmaya yardımcı olur.

4. Deodorant olarak kullanılabilir

Sodyum bikarbonat, özellikle farklı süpermarketlerde ve hatta eczanelerde yaygın olarak satılan normal deodorantlara daha doğal alternatifler arayanlar için etkili bir üründür. Doğal deodorantınızı yapmak için bir miktar karbonatı bir miktar suda çözün ve ardından bu solüsyonu koltuk altlarınıza uygulamak için bir parça bez veya sünger kullanın. Sodyum bikarbonat, koltuk altlarınızdan herhangi bir kötü koku çıkmasını engeller. Ayrıca sahip olduğu antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle terden kaynaklanan mikropları yok etmeye de yardımcı olur.

5. Hava temizleyicidir

Herhangi bir süpermarkete girdiğinizde, evinizi ne kadar taze tutacaklarına dair birçok vaat içeren geniş bir hava temizleyici rafı görürsünüz. Herkes kokusuz ve temiz havaya sahip olmayı sever. Bununla birlikte, birçok hava temizleyicinin önemli bir dezavantajı vardır. Bunlar evinizdeki hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmaz. Bunun yerine, onları kısa süreliğine gizler ve etkisi sona erdiğinde, bir kez daha kötü havayı koklamaya başlarsınız. Ayrıca eviniz veya genel sağlığınız için pek iyi olmayan toksinleri içerirler. Karbonat kullanmak daha iyi bir seçenektir. Kötü kokuyu gizlemediği ve ortadan kaldırdığı için daha ucuz ve etkilidir.

6. Elbiseleri temizlemek için

Giysilerinizin yıkadıktan sonra lekelendiğini veya sarardığını fark edeceksiniz. Karbonat, bu sorunu çözmenize yardımcı olmak için kullanışlıdır. Sadece normal deterjanınıza biraz karbonat ekleyin. Sodyum bikarbonat, lekelerin çıkarılmasına yardımcı olan alkali özellikler içerir ve lekeleri beyazlatabildiğinden beyaz giysilerdeki sarı lekelerin çıkarılmasına da yardımcı olur. Kilim gibi daha sert kumaşlarda ise sodyum bikarbonatı sirke ile karıştırarak lekeleri çıkarabilirsiniz.

7. Banyoları temizlemek için

Süpermarketler çeşitli banyo temizleyicileri ile doludur. Ancak bunların her biri ihtiyacınız olan sonuçları vermeyecektir. Daha da kötüsü, bazıları cilde zarar verebilecek zararlı bileşenlere sahiptir. Hemen en yakın mağazaya gidip hazır çözümler almak yerine karbonat kullanmayı denemelisiniz. Karbonatı biraz su ile karıştırın ve ardından temizlemek istediğiniz yere veya yüzeye sürün. 20 dakika bekletin ve ardından silin. Sonuçtan kesinlikle memnun kalacaksınız.

8. Çatal bıçak takımınızdaki lekeleri çıkarmak için

Bir süre sonra kullandığınız çatal bıçak takımı parlaklığını kaybetmeye başlar. Böyle bir durumda yeni kaşık ve çatal seti almaya hiç gerek yok. Bunun yerine çatal bıçaklarınızı karbonat ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Çatal bıçak takımınızı temizlemek için bu yöntemi kullanmak çok basittir ve çok az zaman alır. Sadece bir tencere alın ve çatal bıçaklarınızı içine koyun. Biraz sıcak su ve ardından biraz karbonat ekleyin. Bundan sonra çatal bıçaklarınızı yaklaşık 20 dakika sodyum bikarbonat çözeltisi içinde bırakın. Daha sonra çatal bıçak takımını biraz temiz su ile durulayın. Sonuçtan kesinlikle sizi mutlu edecek.

9. Rahatlamanıza yardımcı olur

Bazen, gün boyunca uğraştığımız iş ve diğer şeyler nedeniyle, akşam olunca stresli ve yorgun hissederiz. Bu yüzden eve döndüğünüzde tek düşünebildiğiniz sadece rahatlamak ya da bir süre tembellik etmektir. Pek çok insan, rahatlamak istediğinde karbonatın yardımcı olabileceğini bilmiyor. Küveti ılık suyla doldurun ve 30 grama yakın karbonat ekleyin ve içine girin. Bu, size ertesi gün için enerji verecek ferahlatıcı bir deneyim olacaktır.

10. Diş fırçanızı dezenfekte eder

Pek çok insan diş fırçalarının temizlenmesi gerektiğinin farkında değil ama bir düşünün, onu her gün ağzınızın içinde kullanıyorsunuz ve elbette temizlenmesi de gerekiyor. Fırçanın görevi ağzınızdaki kiri çıkarmaktır, bu nedenle, ağız sağlığınıza zarar verebilecek olası bakteri oluşumunu önlemek için fırçayı düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. Dezenfekte etmek için biraz karbonat kullanın. Karbonatı suyla karıştırın ve ardından biraz sirke ekleyin. Diş fırçanızı yaklaşık 30 dakika bu solüsyona batırın ve ardından durulayın.

11. Böcek ısırıklarını tedavi etmek için

Eczanelerde ve süpermarketlerde böcek ısırıklarının tedavisi için satılan birçok ürünün sodyum bikarbonat içerdiğini biliyor musunuz? Evet, artık biliyorsunuz. Ancak bu kremleri tercih etmek yerine bir miktar karbonat kullanabilirsiniz. Biraz su ile karıştırın ve ısırık bölgesine sürün. Bu numara özellikle yakınlarda nöbetçi eczane bulamadığınız anlarda sizin için gerçekten hayat kurtarıcı olabilir. Hemen karışımı hazırlayın, ve böcek ısırıkların olduğu yere sürün. Böylece rahat bir uyku çekebilirsiniz.

12. Yanmış tavalarınızı eski haline getirmek için

Arada sırada bir tencereyi ocağa koyup altını açık unutmak normal bir durumdur. Ancak bu, sadece yanmış yiyeceklerle sonuçlanmaz, aynı zamanda tencerenizin de yanmasına neden olur. Bu yanık lekelerinden kurtulmak kolay değildir. Bununla birlikte, sodyum bikarbonat size bu konuda büyük ölçüde yardımcı olabilir. Tavayı ocağın üzerine geri koyun ve ardından karbonat ekleyin. İçinde bir miktar su kaynatın, leke çıkacaktır. Ancak lekeler çok inatçıysa, işlemi tekrarlamanız yeterlidir. Sonuçta memnun kalacağınıza eminiz.

13. Ayakkabı kokusundan kurtulmak için

yaklarınızı kokutan ayakkabılara sahip olmak küçük düşürücü olabilir. Ne yazık ki, özellikle dışarısı sıcak olduğunda bu çok yaygın bir sorundur. Ancak basit bir numara ile bu utançtan kurtulabilirsiniz. Bir kumaş parçasına yaklaşık iki yemek kaşığı karbonat koyarak ve ardından bu kumaşı ayakkabının içine yerleştirerek ayakkabılarınızdaki kokudan kurtulabilirsiniz. Sadece birkaç dakika sonra ayakkabılarınızdaki kötü kokular yok olacaktır. Artık ayakkabılarınızı giyerken daha güvende hissedeceksiniz.

14. Mide ekşimesi ile savaşmak için

Sık sık mide ekşimesi veya diğer reflü problemlerinden şikayet ediyorsanız, sodyum bikarbonat size büyük ölçüde yardımcı olabilir. Dünya çapında pek çok insanın oldukça tatsız ve rahatsız edici olan bu sorundan muzdarip olması oldukça üzücü. Çoğu durumda doktorlar bunu strese ve hatta bazı durumlarda dengesiz beslenmeye bağlayacaktır. Böyle bir sorun yaşıyorsanız kendinize yardımcı olmak için, bir miktar karbonatı biraz suda çözün. Bir çay kaşığı karbonat bu iş için yeterli olacaktır. Bu solüsyonu içtikten sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

15. Daha kabarık omletler yapmaya yardımcı olur

Herkes omlet sevmez. Bazı insanlar severken, diğerleri çok yağlı veya tatsız olduğunu düşünmektedir. Peki, karbonatın omletlerinizi kabarık yapmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Sodyum bikarbonat, omletlerinizi daha kabarık yapan bazı küçük kabarcıklara neden olur. Tek yapmanız gereken yarım çay kaşığı karbonatı normal omlet tarifinize eklemektir. Yapmanız gereken tek şey bu ve sonuç olarak "büyük" bir omletle karşılaşacaksınız.

16. Giderlerin temizlenmesine yardımcı olur,

Evinizde yaşayabileceğiniz en can sıkıcı sorunlardan biri tıkanmış giderlerdir. Bu nedenle ister bulaşık makineniz olsun ister lavabolarınız olsun, bunları düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Bu temizlik, giderleri tıkanıklıklardan koruyacaktır. Bunun için biraz karbonat ve biraz su ve sirkeyi karıştırmaktır. Hepsini karıştırın ve gidere dökün. Sadece 10 dakika sonra bu giderlerin daha temiz göründüğünü fark edeceksiniz

17- Dişlerinizi beyazlatır

Pek çok içecek dişlerde rahatsız edici koyu lekeler bırakır. Bu, özellikle çok sık içtiğinizde kahve ve siyah çay için geçerlidir. Bununla birlikte, bu sorunu çözmek için pahalı diş beyazlatıcılar satın almanıza çıkmanıza gerek yoktur. Sadece çeyrek çay kaşığı karbonatı suyla karıştırın ve ardından bu karışımı doğrudan dişlerinize uygulayın. Bu karışımı diş fırçası kullanarak uygulamak da mümkündür. Sonrasında ağzınızı uygun şekilde çalkaladığınızdan emin olun.

18. Sarı tırnakları yok eder

Karbonatı peroksit ile karıştırdığınızda, tırnaklarınızın etrafındaki renklenme ile mücadele ediyorsanız cankurtaran görevi görecek bir karışım elde etmiş olursunuz. Sadece bu basit karışımla tırnaklarınızı ovalayarak artık sarılıkları kapatmak oje kullanmanıza gerek kalmayacak. Özellikle renkli oje kullanmayı tercih etmeyen kadınlar için bu uygulama harikadır. Göze batan sararmalar olmadan daha doğal görünen tırnaklara sahip olabilirsiniz.

19. Koltuk altlarınızı aydınlatır

Kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri koltuk altı kararmasıdır. Ancak sodyum bikarbonat sayesinde bu sorunu çözmek o kadar da zor değil. Karbonat ve biraz suyu karıştırıp koltuk altlarınıza sürmek yardımcı olacaktır. Bu karışımı Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Koltuk altlarınızın daha da aydınlık olmasını tercih ediyorsanız, bunu düzenli olarak yapmanız gerekir. Ayrıca, koltuk altındaki kararma şiddetliyse ve ilk işlemin sonucundan memnun kalmadıysanız, işlemi tekrarlayabilirsiniz.


βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Benzer Konular (5)

Clicky