Ölü Kalça Sendromu Nedir?

  Pandemi sürecinde hareketsiz kalıp zamanımızın büyük bir çoğunluğunu evde oturarak geçirdik. Bu durum elbette tüm dünyada yaygın bir şekilde psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların da artmasına neden oldu. Uzmanlar,...

Başlatan Kerem, 04 Ağustos 2021, 01:16:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] ölü-kalça-sendromu

Ölü Kalça Sendromu Nedir? 
 Pandemi sürecinde hareketsiz kalıp zamanımızın büyük bir çoğunluğunu evde oturarak geçirdik. Bu durum elbette tüm dünyada yaygın bir şekilde psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların da artmasına neden oldu. Uzmanlar, "Ölü Kalça Sendromu" (Dead Butt Syndrome/DBS) olarak adlandırılan bir durumun da oldukça yaygın olarak görüldüğünü bildiriyorlar.
 
 
 Washington Üniversitesi'nde fizyoterapist olarak görev yapan Dr. Tyler Detmer, Ölü Kalça Sendromu'nu resmi bir medikal teşhis olarak değil, birçok teşhisi içinde barındıran genel bir tabir olarak kullandıklarını açıklıyor. Tıpkı siyatik sinirine bağlı olarak gelişen çok çeşitli rahatsızlıkların 'siyatik' olarak adlandırılıyor olması gibi, bu sendrom da kalça bölgesinde ortaya çıkan ve tüm vücudu etkileyebilen bir sağlık sorunu olarak değerlendiriliyor. Ancak Ölü Kalça Sendromu'nun en belirgin belirtisi, kalçalarda hissedilen uyuşukluk hissi.
 
 
 Kalçalarda bulunan kaslar, çok fazla hareketsiz kalındığında yeterli oksijen alamıyor ve bölgedeki sinirler de bu durumdan olumuz etkileniyor. Gün boyunca bilgisayar karşısında sandalyede oturmak, uzun online görüşmelerde kalmak ve tüm bu sabit etkinliklerin yanı sıra çok az yürümek, kalçaları hareket ettirmemek, kalça kaslarının zarar görmesinin en büyük nedeni. Bu sorunlara elbette bel ve bacak ağrıları, siyatik şikayetleri ve boyun ağrıları da eşlik edebiliyor.
 
 
 Hareketsiz kalmaya ve kaslardaki gerginliğe bağlı olarak, vücutta enflamasyon da görülebilir, bu durumda ağrı hissi daha da artabilir.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Uzmanlar erkek ve kadını çalışıyor bilerekten araştırma yapmış.. ev hanımları çalışanlardan daha fazla..  sendrom olarak değil ama alışkanlık olarak adlandırsak daha iyi gibi.. ne bileyim 40"ından sonra spora başlayıp hamlamak gibi sonra alışmak gibi birşey işte..
Fazla değer verdiğin Herşey çabuk ölür
F.A