Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Maden suyu ve soda arasındaki farklar nelerdir?

Maden suyu ve soda birbirinden farklı iki içecektir. Soda; içme suyuna karbondioksit ve sodyum eklenmesi ile elde edilmektedir. İçerisinde hiçbir mineral bulunmamaktadır. Ayrıca çoğu içeceğin ana maddesidir.Maden suyu yerin en derin...

Başlatan Kerem, 07 Mayıs 2022, 20:52:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maden suyu ve soda arasındaki farklar nelerdir?

Maden suyu ve soda birbirinden farklı iki içecektir. Soda; içme suyuna karbondioksit ve sodyum eklenmesi ile elde edilmektedir. İçerisinde hiçbir mineral bulunmamaktadır. Ayrıca çoğu içeceğin ana maddesidir.

Maden suyu yerin en derin katmanlarından çıkartılmaktadır. Bu sebeple zengin mineral içeriği olan, içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecektir. Maden suyu da soda da mide rahatlatma etkisine sahipken maden suyu saf ve mineral deposu olması yönünden tercih edilmelidir.


SODA​

Su içerisine sodyum karbonat eklenmesiyle elde edilen doğal sudur. İçerisinde maden suyunda olduğu gibi mineraller bulundurmaz.


MADEN SUYU

Doğada çözünmüş mineral ve doğal gazları içeren kaynak suları maden suyu olarak bilinmektedir. Kalori değeri olmadığı için alınan enerjiye fazla etki etmemektedir. Vücutta sıvı elektrolit dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bu noktada aromasız yani sade maden suları tercih edilmeli, şeker ve kalori alımının önüne geçilmelidir. İçerisine dondurulmuş meyveler, limon, nane eklenerek doğal aromalı hale getirilebilir.

Gün içerisinde maden suyu tüketmekte bir sakınca yoktur. Fakat yaşadığımız topraklarda tuz tüketimi oldukça kontrolsüz ve yüksek seviyelerdedir. Bu nedenle içilen maden suyunun sodyum içeriği düşük olanlardan tercih edilmesi gerekmektedir.​

Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2595

1233

Yanıtlar: 7
Gösterim: 1333

4370

Yanıtlar: 0
Gösterim: 48

1131

Yanıtlar: 0
Gösterim: 521