Maden suyu ve soda arasındaki farklar nelerdir?

Maden suyu ve soda birbirinden farklı iki içecektir. Soda; içme suyuna karbondioksit ve sodyum eklenmesi ile elde edilmektedir. İçerisinde hiçbir mineral bulunmamaktadır. Ayrıca çoğu içeceğin ana maddesidir.Maden suyu yerin en derin...

Başlatan Kerem, 07 Mayıs 2022, 23:52:25

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maden suyu ve soda arasındaki farklar nelerdir?


Maden suyu ve soda birbirinden farklı iki içecektir. Soda; içme suyuna karbondioksit ve sodyum eklenmesi ile elde edilmektedir. İçerisinde hiçbir mineral bulunmamaktadır. Ayrıca çoğu içeceğin ana maddesidir.

Maden suyu yerin en derin katmanlarından çıkartılmaktadır. Bu sebeple zengin mineral içeriği olan, içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecektir. Maden suyu da soda da mide rahatlatma etkisine sahipken maden suyu saf ve mineral deposu olması yönünden tercih edilmelidir.


SODA​

Su içerisine sodyum karbonat eklenmesiyle elde edilen doğal sudur. İçerisinde maden suyunda olduğu gibi mineraller bulundurmaz.


MADEN SUYU

Doğada çözünmüş mineral ve doğal gazları içeren kaynak suları maden suyu olarak bilinmektedir. Kalori değeri olmadığı için alınan enerjiye fazla etki etmemektedir. Vücutta sıvı elektrolit dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bu noktada aromasız yani sade maden suları tercih edilmeli, şeker ve kalori alımının önüne geçilmelidir. İçerisine dondurulmuş meyveler, limon, nane eklenerek doğal aromalı hale getirilebilir.

Gün içerisinde maden suyu tüketmekte bir sakınca yoktur. Fakat yaşadığımız topraklarda tuz tüketimi oldukça kontrolsüz ve yüksek seviyelerdedir. Bu nedenle içilen maden suyunun sodyum içeriği düşük olanlardan tercih edilmesi gerekmektedir.​


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)