Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Kolajen nedir faydalari nelerdir

Kolajen cildimizin yüzde 80'ini oluşturur  elastin adı verilen başka bir proteinle birlikte çalışırarak cildimize elastikiyet sağlar.Ancak yaşlandıkça vücudumuz doğal olarak kolajen üretimini azaltmaya başlar. Kolajen, 'ciltteki...

Başlatan Luna, 21 Kasım 2022, 20:52:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kolajen nedir faydalari nelerdir


Kolajen cildimizin yüzde 80'ini oluşturur  elastin adı verilen başka bir proteinle birlikte çalışırarak cildimize elastikiyet sağlar.
Ancak yaşlandıkça vücudumuz doğal olarak kolajen üretimini azaltmaya başlar. Kolajen, 'ciltteki protein ipleri' olarak tanımlanabilir.
Gençken halat gergin kalır ama yaşlandıkça uçlar yıpranmaya başlar ve gevşer. Ne yazık ki vücudumuz, kaybettiği kolajeni, parçalandığı kadar çabuk yenileyemez.
Kolajen, tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal bir proteindir. Görevi ise; bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır.
Cilt dışında kemik, eklem, tendon ve kaslarda da bol miktarda kolajen bulunur.

Kolajenin faydaları

Kolajen, cilt sağlığını ve güzelliğini korur. Tırnakları ve kemikleri güçlendirir. Kalp-dolaşım sisteminin verimli çalışmasına etki eder  iç organlarımızın sağlığını korumayı da destekler. 
Kolajen tipleri
Vücudumuzda en az 16 kolajen tipi bulunur. Fakat kolajenin büyük bir bölümü tip 1, 2, 3 ve 10'dan oluşur.

Kolajen Tip 1: Vücutta en fazla miktarda bulunan kolajen çeşididir. Tip 1 kolajen cilde gerginlik ve elastikiyet verir, kemikleri destekler.

Kolajen Tip 2: Eklem kıkırdaklarını oluşturan kolajenin yüzde 60'ı tip 2 kolajenden meydana gelir. Tip 2 kolajen eklem sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Eklem ağrıları ve buna benzer çeşitli semptomların tedavisinde etkilidir.

Kolajen Tip 3: Kasların, organların yapısını destekleyerek damarlara elastikiyet ve kaslara güç verir. Kalp, kan damarları ve kan dokusunu oluşturmada önemli bir destekleyicidir. Organların, kasların ve arterlerin yapısını destekler.

Kolajen Tip 10: Eklem kıkırdakları ile yeni kemiklerin oluşumunda görev alır.
Kolajen kullanımı

Kolajen takviyeleri, son yıllarda kullanımı yaygınlaşan gıda takviyeleri arasında bulunur. Suda kolajen, kolajen hapı, sıvı kolajen, toz kolajen gibi farklı kolajen takviyesi alternatifleri var.
Kolajenin sabahları kahvaltıdan yarım saat önce veya gece yatmadan aç karnına alınması da bir diğer önemli konu. Çünkü etkinin görülebilmesi için bağırsağın boş olması gerekir.

Ayrıca hap formuna kıyasla sıvı formdaki kolajenler vücutta çok daha iyi emilir. C vitamini, hyaluronik asit ve önemli bir antioksidan olan glutatyon ile desteklenmesi; kolajenin etkinliğini artırır. Kolajen takviyeleri cildin daha nemli, gergin ve yumuşak olmasını sağlar. Takviyelerin içerisinde bulunan kolajen peptitleri cilt kuruluğunu ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.
Kisa bir süreligine yaptiginiz zaman sonuc almaniz mumkun degil en assagi sekiz  dokuz hafta uyguladiktan sonra sonuclari cildinizde görebilirsiniz.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Benzer Konular (5)

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 3265

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 843

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
1233

Yanıtlar: 8
Gösterim: 1424