Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Bebeklere Kundak Yapılmalı mı, Faydalı mı?

Bebekler Neden Kundaklanır?Geçerli bir eklenti ID'si değil.Bebek bakımıyla ilgili belki de en çok merak edilen konu kundağın gerekli olup olmadığı konusudur. Oldukça eski bir gelenek olan bebek kundaklama konusu bir o kadar da...

Başlatan Kerem, 26 Nisan 2022, 21:06:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

26 Nisan 2022, 21:06:01 Son düzenlenme: 26 Nisan 2022, 21:08:29 Kerem
Bebeklere Kundak Yapılmalı mı, Faydalı mı?

Bebekler Neden Kundaklanır?


Geçerli bir eklenti ID'si değil.

Bebek bakımıyla ilgili belki de en çok merak edilen konu kundağın gerekli olup olmadığı konusudur. Oldukça eski bir gelenek olan bebek kundaklama konusu bir o kadar da tartışmalı bir konudur. Bebek kundaklamayla ilgili birçok farklı görüş vardır.

Bir dönem kundaklamanın zararları hakkında çokça konuşulmuş, birçok sağlıkçı kundaklamanın zararlı olduğundan bahsetmiştir. Yanlış kundaklama nedeniyle bebeklerde oluşabilecek birçok sağlık sorunu bebekler için bir tehdit oluşturmaktadır.

"Bebeklerde kundak gerekli mi?" diye merak eden tüm ebeveynler son yıllarda bu konunun gittikçe daha popüler bir konu olduğunu fark edeceklerdir. Bebek kundaklamak için özel üretilen kumaşlardan örtülere kadar birçok ürün üretilmeye başlanmıştır.

Bebek Kundaklamak Doğru Mu?
Günümüzde etrafınızdan bebeklerin kundaklanmasının gerekli olduğundan, bebek kundaklamanın çok zararlı olduğuna kadar birçok fikir duyabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken noktaları göz önünde bulundurarak bu kararı kendiniz vermelisiniz.

Bebek Kundaklamanın Faydaları
Bebek kundaklamanın yararları oldukça fazladır. Bunlardan en temeli, kundaklanan bebeğin büyük ölçüde rahatlamasıdır.
  • Nazikçe sarmalanmak bebeklerde anne karnındaymış hissi yaratır. Bebekler bu hissi çok sever.
  • Bebeklerin rahatlamasına ve derin bir uyku çekmesine katkı sağlar.
  • Bebeklerde ağlamayı azaltır ve bebeği sakinleştirir.
  • Bebeğiniz kendini güvende hisseder.
  • Bebeğinizin kan dolaşımını ve sinir sistemi gelişimini olumlu etkiler.

Bebek Kundaklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde kundaklama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar hayati önem taşır.

  • Kundaklama konusundaki en büyük risk, bebeklerde kalça çıkıklığına neden olabilme olasılığıdır. Bebekler kundaklandığında bel bölgesini çok gevşek sarmaya dikkat etmek gerekmektedir.
  • Bebekler çok sıkı kundaklandığında nefes alma sorunları yaşayabilir.
  • Bebekler kundaklandıktan sonra hareket kabiliyetleri kısıtlanır. Bu nedenle bebeğin sırt üstü yatırılması gerekir.
  • Bebekler kundaklandıktan sonra vücut ısısı artar. Bu nedenle kundaklandığı süre boyunca bebeğe dikkat edilmesi gerekir.


Bebek Nasıl Kundaklanır?
Bebekleri kundaklarken günümüzde daha yaygın olan yarım kundak yöntemi kullanılmalıdır. Bu yöntem bebeğinizin hareket kabiliyetini çok fazla kısıtlamaz. Böylece bebeğinizde oluşabilecek kalça çıkıklığı gibi risklerin önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerde kundak için özel üretilen örtüler kullanabilir veya yumuşak ve tahrişe neden olmayan bir battaniyeyi bu iş için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Bebeğinizi kundaklarken yalnızca sarmaladığınızdan ve bebeğinizin bedenini çok fazla sıkıştırmadığınızdan emin olmalısınız.

Bebekler Kaç Aya Kadar Kundaklanır?
Bebeğinizin doğduğu andan itibaren sizin de yaşamınızı etkileyecek bir dizi uykusuzluk, ağlama ve huzursuzluk hali ile karşılaşması kaçınılmazdır.Bebeklerde uyku düzeni çok önemlidir. Onun rahat etmesini sağlamak için anne karnında hissini veren basit kundaklama yöntemlerini çok dikkatli olacak şekilde kullanabilirsiniz. "Bebekler ne zamana kadar kundaklanır?" sorusu da en çok merak edilen konulardan biridir. Doğduğundan itibaren bebeğinizi kundaklayabilirsiniz. Bebeğinizin fiziksel olarak daha hareketli olmak isteyeceği 3-4 aylık döneme kadar kundaklama yapabilirsiniz.
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)