Terliksi Hayran Nedir, Nasıl Ürer? Mikroskobik Canlı Mıdır?

Özellikle biyoloji üzerinden en çok öğrenilmesi gereken temel konular arasında terliksi hayvanlar gelir. Canlıların temel yapı taşlarını anlayabilme konusunda önemli bir potansiyel teşkil eder. Peki terliksi hayvan nedir, nasıl...

Başlatan Kerem, 04 Kasım 2021, 23:36:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Terliksi Hayran Nedir, Nasıl Ürer? Mikroskobik Canlı Mıdır?Özellikle biyoloji üzerinden en çok öğrenilmesi gereken temel konular arasında terliksi hayvanlar gelir. Canlıların temel yapı taşlarını anlayabilme konusunda önemli bir potansiyel teşkil eder. Peki terliksi hayvan nedir, nasıl ürer? Mikroskobik canlı mıdır? İşte bu konuda merak edilen farklı bilgiler.

Gözle görülmeyen canlılar arasında terliksi hayvanlar gelir. Özellikle şekli üzerinden aldığı isim ile beraber, biyolojide en çok incelenen canlı varlıklar arasında yer almaktadır. Canlı yapısını incelemek ve yeni bilgiler öğrenmek için kolaylık sağlayan hücreli canlılar arasında yer alır.

Terliksi Hayvan Nedir?

Paramesyumlar olarak da bilinen terliksi hayvanlar, tek hücreli ve terlik şeklinde canlılardır. Türlerine bağlı olarak boyları 30 ila 500 mikrometre arasında değişkenlik gösterir. Aynı zamanda mikroskopla görülebilen canlılar olarak da ön plana çıkıyorlar. Büyük olanlara, 'Makro nukleus', küçük olanlara ise 'Mikro nukleus' ismi verilir.

Büyük çekirdeğini kaybetmiş olan terliksi hayvanlar yaşamını yitirir. Aynı zamanda silip protozoaların bilinen en önemli örnekleri arasında terliksi hayvanlar gelir. Üstelik genel olarak silli protozoaların temsilcileri olarak da görev yapan tek hücreli canlılar olduğunu söylemek mümkün.

Terliksi Hayvan Nasıl Ürer?

En çok merak edilen konulardan biri terliksi hayvanların nasıl ürediğidir. Bu anlamda tek hücreli hayvanlar olmaları ile beraber, terliksi hayvanlar eşeysiz üreme üzerinden çoğalırlar. Diğer bir ifade ile buna, 'Bölünerek üreme' denir. Yaşanan bu bölünme ile beraber ortaya çıkan iki farklı hücrenin, genetik açıdan tüm özellikleri birbirine eşittir. Aynı zamanda konjugasyon ismi ile bilinen, 'Gen değişimi' yoluyla üreme gerçekleştiren canlılar içerisinde yer alırlar.

Terliksi Hayvan Mikroskobik Canlı mıdır?

Terliksi hayvanlar mikronluk yapıya sahip canlılardır. Yani gözle görülmesi mümkün olmayan canlılar olduğunu söylemek mümkün. O yüzden mikroskobik canlılardır ve adından da anlaşılacağı üzere mikroskop üzerinden incelenirler. Boyutlarına bağlı olarak 30 ila 500 mikron arasında boyutları değişkenlik gösterir. Laboratuvar ortamında ve özel alanlarda, mikroskop ile incelenmek suretiyle, günümüze kadar pek çok bilgi ulaşmış durumda. Ayrıca hâlâ incelenen ve araştırılan tek hücreli canlılar arasında da yer alıyor. Canlı yaşamı noktasında en önemli temel yapı taşları içerisinde gelir.

Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt eklemek istediğinizden emin değilseniz, yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 678

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2183

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2582

3988

Yanıtlar: 3
Gösterim: 16