Kesici Dişlerin Görevleri Nedir

Ağzımızın ön kısmında yer alan ve besinleri kesme-koparma işlemleri sırasında kullandığımız dişlere kesici dişler denir. Memelilerde koni biçiminde gelişmiş, kemiricilerdeyse diş kökü sağlam olması açısından çene...

Başlatan aLi, 29 Ekim 2021, 23:58:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kesici Dişlerin Görevleri Nedir


Ağzımızın ön kısmında yer alan ve besinleri kesme-koparma işlemleri sırasında kullandığımız dişlere kesici dişler denir. Memelilerde koni biçiminde gelişmiş, kemiricilerdeyse diş kökü sağlam olması açısından çene kemiğinin derinlerine gömülmüştür. Memelilerdekinin aksine kemiricilerdeki kesici dişler canlı hayatının devam ettiği müddetçe gelişmeye ve büyümeye devam eder. Fildişi, en dayanıklı kesici diştir.

Domuzlardaki kesici diş özelliği kazıma işlevi görecek şekilde oluşmuştur. Alt dişler birbirine çok yakındır. Otçullarda kesici dişin amacı yenecek maddeyi kopartmak üzerine kurulmuştur. Koyunlarda üst kesici dişler bulunmaz. Besin ısırıldıktan sonra alt diş üst çenedeki mukoza sıvısıyla temas ederek erir. Kedi ve köpekler otçul beslendiği için dişlerinin uçları kopartmaya uygun olacak şekilde sivridir. Yavru yarasaların annelerinin postuna tutunmasına imkan veren çengel şeklinde dişleri vardır. İnsanlarda kesici dişler yiyecekleri kopartmak amacıyla çalışır. Frengi hastalığı taşıyanlarda Hutchinson dişi denen özel bir diş vardır. Bu dişte kesici kenarlarda V harfine benzeyen çıkıntılar olur.

Hızlı Yanıt

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt eklemek istediğinizden emin değilseniz, yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)