Ara Makas Nedir - Ne İşe Yarar

Ara makas, kıvırcık saçlılara, kabarık ya da asi olan; şekil almayan saçlara kullanılan bir kesim tekniği olarak bilinmektedir. Genellikle karışık saçlarda düzgün görünüm elde etmek için yapılmaktadır. Ancak bu tekniğin...

Başlatan Lucifer, 12 Nisan 2022, 01:02:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ara Makas Nedir - Ne İşe YararAra makas, kıvırcık saçlılara, kabarık ya da asi olan; şekil almayan saçlara kullanılan bir kesim tekniği olarak bilinmektedir. Genellikle karışık saçlarda düzgün görünüm elde etmek için yapılmaktadır. Ancak bu tekniğin kesinlikle bilen birileri tarafından uygulanması gerekmektedir aksi taktirde istenilen sonucu vermesi mümkün değildir.

Bu yöntem uygulandığında saçınızda bulunan teller arasındaki yoğunluk azaltılmaktadır. Bir nevi saç hafiflemesi sağlanmaktadır. Bu durumun sonucunda daha düz saç görünümüne yakın bir saç elde edilmektedir. Kesinlikle saçları rahatlatma ve gür saçların şekle girmesini sağlama açısından önemli bir kesim yöntemidir.

Ara Makas Ne İşe Yarar?
Ara makas, kalın teli olan ya da saçları yoğun olmasından dolayı şekil vermede zorlanan insanların kullandığı ve saçın daha hafiflemesini, şekil almasını kolaylaştıran bir tekniktir. Genel olarak saçların seyrelmesi adına kullanılmaktadır. Bu teknikle kesim yapıldığında saçta herhangi bir elektriklenme ve kabarma olmamaktadır.

Aynı zamanda saçınızın daha düz bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Fakat bu görünümü sağlayacak olan kişi kesinlikle profesyonel bir berber ya da kuafördür. Bilinmeden atılan ara makas ilerleyen süreçte olumsuzluk yaratarak istemediğiniz bir görünüme sahip olmanıza neden olabilmektedir.

Ara Makasın Zararı Var Mı?
Ara makasın zararı vardır. Genellikle çok ara makas kullanımı kalın teli ve sık saç yapısı olan insanların saçlarının seyrelmesine neden olabilmektedir. Bu durum ilerleyen süreçte istenmeyen bir hale gelebilir. Aynı zamanda saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumlar tabii her zaman yaşanacak gibi görülmemelidir.

Ara makas kullanımını belirli periyotlarla yapmak ve sıklıkla bu yöntemi kullanmamak saçınızın sağlıklı olarak gelişimi için önemlidir. Bu yüzden bir kez yaptırdığınızda sonraki seferde yaptırmamak saçların rahatlaması adına size iyi gelecektir.


Ara Makas Atılan Saç Nasıl Düzelir?
Ara makas atılan saç düzelmesi için zamana ihtiyaç vardır. Çünkü genellikle dip ya da dibe yakın bölgelerden makas atıldığı için kafanızın içerisinde bulunan bazı saç telleri kesilerek kısalacaktır. Bu sebepten dolayı onların uzamasını beklemeniz gerekecektir. Zamanla saçınız uzayacak ve bir sonraki saç kesiminizde ara makas kullanmayarak saçlarınızı aynı duruma getirmeniz kolaylaşacaktır.

Beklemekten başka çare de saçınızı ara makas kesimine göre kısa kestirmektedir. Ancak bu hem riskli hem de istemediğiniz bir sonuçla karşılaşmanıza neden olabilecek bir yoldur. Bu yüzden genellikle saç uzamasını beklemek en mantıklısı olacaktır.

Ara Makas Atılan Saç Eski Haline Döner Mi?
Ara makas atılan saç eski haline döner. Özellikle ara makası kullandıktan sonraki saç kesimlerinizde kullanmazsanız eski haline çok rahat bir şekilde döndüğünü görmeniz mümkündür. Bu bir süreç alacaktır. Saçınızı ara makasla kestikten sonra beğenmezseniz ve eskisi gibi gür bir görünüme sahip olmasını isterseniz biraz beklemeniz gerekmektedir.

Ara makas kesinlikle geri dönülemez bir kesim tekniği değildir. Gerekli düzeltmeler ve kullanılan bakım kremleri ile de daha kısa bir zaman zarfında rahatlıkla geri dönüşü sağlanabilmektedir. Eski haline döndüğünüzde ise yine ara makas yapma imkânınız da bulunmaktadır.

Ara Makas Saç Döker Mi?
Ara makas saç döker ya da dökmez gibi bir şeyi kesin olarak söylemek oldukça güçtür. Bu durum hem kuaförü ya da berberin kesim tekniğine hem de sizin saç yapınıza bağlı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden kesinlikle net bir şekilde saç döker demek doğru değildir. Ama dökülmesini hızlandırma gibi bir durumla karşı karşıya ihtimal gibi bir ihtimal bulunmaktadır.

Ara Makas Dipten Atılır Mı?
Ara makas dipten atılır. Genellikle kuaförler ya da berberler saçın rahatlaması ve daha düz bir görünüme sahip olması için dipten ara makas atmaktadır. Özellikle dipten atıldığında saçın uzama süresi artacağından daha kullanışlı olmaktadır. Dipten atılmadığında etkisinin daha az olduğu ve daha kısa süreli olduğu bilinmektedir.

Ara Makas Kabarmayı Önler Mi?
Ara makas kesinlikle kabarmayı önler. Genelde saçı gür olan ya da kabarık olan insanlar ara makas ile kesim yaparak daha rahat bir saça ve kullanım deneyimine sahip olmaktadır. Ancak bu önleme sürekli değildir. Saç uzadığında yine kabarma ve gürlük devam edecektir. Kalıcı olmasını sağlamak için düzenli şekilde berbere ya da kuaföre gitmek gerekmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

382

Yanıt: 13
Gösterim: 2495

497

Yanıt: 0
Gösterim: 1562

107

Başlatan sade


Yanıt: 0
Gösterim: 334

28 Kasım 2020, 22:07:05
sade tarafından