Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Reklam içerikli konu paylaşımının tamamen yasak olduğunu ve reklam içerikli bir paylaşım yaparsanız forumdan yasaklanarak mesajınızın silineceğini hatırlatmak isteriz. Sizin emeklerinize, bizimde zamanımıza yazık. :)

Uzay Hakkında Çocuklar İçin 10 İlginç Gerçek ve En Güzel Uzay Fotoğrafları

1. Aydaki ilk insan Neil Armstrong'du.Ay'a ilk ayak basan insan Neil Armstrong'du. Apollo 11 görevi sırasında iki adamı aya indirmeye çalışacaklardı. Neil Armstrong'un yanında Buzz Aldrin de vardı. Ay'a ilk kez 20 Temmuz 1969'da ayak...

Başlatan Kerem, 04 Kasım 2022, 21:05:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uzay Hakkında Çocuklar İçin 10 İlginç Gerçek ve En Güzel Uzay Fotoğrafları

1. Aydaki ilk insan Neil Armstrong'du.
Ay'a ilk ayak basan insan Neil Armstrong'du. Apollo 11 görevi sırasında iki adamı aya indirmeye çalışacaklardı. Neil Armstrong'un yanında Buzz Aldrin de vardı. Ay'a ilk kez 20 Temmuz 1969'da ayak bastılar. Neil Armstrong, Ay'a ayak basarken ünlü sözleri "Bu insan için küçük, insanlık için dev bir adım" dedi.

Apollo 11 Görevi
Apollo 11 Görevi esnasında Neil Armstrong


2. Uzaya çıkan ilk kişi Yuri Gagarin'di.
Uzaya çıkan ilk insan olmak çok korkutucu olmalı! Uzaya giden ilk kişi Yuri Gagarin adında bir adamdı. Rusya'dandı. 12 Nisan 1961'de uzaya çıktı. Yuri, 108 dakika boyunca Dünya'nın çevresini dolaştı!

Yuri Gagarin
Yuri Gagarin

3. Bir roketin Dünya çevresinde yörüngeye girebilmesi için saatte 17.600 mil yol alması gerekir!
Hiç uzaya giden bir roket gördünüz mü? GERÇEKTEN hızlı gitmeli! Roket, Dünya çevresinde yörüngeye oturmasını sağlamak için saatte 17.600 mil seyahat edecek. Ancak, Dünya'nın yerçekiminden daha da uzağa, uzaya gitmek istiyorsanız, o zaman daha da hızlı seyahat etmeniz gerekir. Bazen saatte 25.000 mile kadar!

roket
4. Güneşe 1,3 milyon Dünya sığdırabilirsiniz!
Güneş çok büyük! Aslında o kadar büyük ki içine 1,3 milyon Dünya gezegeni sığdırabilirsiniz!
güneş

5. Uzay – 270.45 Santigrat derecesinde çok soğuk bir yerdir !
Uzay çok soğuk ve -270.45 santigrat derece civarında. Neyse ki uzay giysileri, astronotları soğuk koşullarda sıcak tutmak için çok iyi yalıtılmıştır. Vücut ısısını emerler ve daha sonra vücut sıcaklığa ihtiyaç duyduğunda ısıyı serbest bırakır.


kara delik güneş

6. Ay, Güneş'ten gelen ışığı yansıtır.
Gece boyunca Ay gerçekten parlak görünüyor! Işık aslında aydan gelmiyor. Ay, Güneş'ten gelen ışığı yansıtır, bu yüzden onu çok net görebiliriz.

Ay Tutulmasında Ay Neden Kırmızı Olur? Kanlı Ay Nasıl Oluşur?

7. Güneş sistemimizde 8 gezegen vardır.
Toplamda 8 gezegen var. Bunlar Dünya, Jüpiter, Mars, Merkür, Venüs, Satürn, Neptün ve Uranüs'tür. Plüton eskiden bir gezegendi, ancak 2006'da rütbesi düşürüldü ve şimdi bir cüce gezegen olarak biliniyor.

Güneş Sistemi - Gezegenler ve Cüce Gezegenler

8. Bir astronotun uzayda geçirdiği en uzun süre 437 gündür!
Uzayda geçirilen en uzun süre tam 437 gündür. Bu bir yıldan fazla! Valery Polyakov rekoru elinde tutuyor ve Ocak 1994'ten Mart 1995'e kadar uzaydaydı. Dünya'nın etrafında 7000 kez döndü ve günlerini deneyler ve bilimsel araştırmalar yaparak geçirdi.

Uzay ve Gezegenler

9. Uzay tamamen sessizdir.
Uzayın tamamen sessiz olduğunu biliyor muydunuz? Sesin uzayda yol almasının bir yolu yoktur. Ses dalgaları uzay boşluğunda seyahat edemez. Neyse ki, radyo dalgaları hala seyahat edebildiğinden astronotlar radyo dalgaları sayesinde haberleşme problemini çözmektedirler.

Uzay

10. Bir yıldız, çok sıcak gazlardan oluşan bir toptur.
Bir yıldız çok sıcak gazlardan oluşur. Esas olarak hidrojenden yapılırlar. Bir yıldızın ortası çok çok sıcaktır ve basınçla sıkışır. Bu basınç daha sonra hidrojeni helyuma dönüştürür. Yıldızın gerçekten parlamasını sağlar. Güneşin bir yıldız olduğunu biliyor muydunuz? Sadece Dünya'ya en yakın olan yıldızdır, bu yüzden bu kadar büyük ve sıcaktır!

nkfu
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)