Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Web Sitesi Alexa'ın 26'lık Net Yaşamı Sona Erdi

1996 yılında kurulan alexa.com 22 yıllık geçmişini geride bırakarak dükkanı kapattığını açıkladı. İçerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması gibi site analizlerinde güvenilir olduğunu...

Başlatan Kerem, 04 Mayıs 2022, 02:21:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Web Sitesi Alexa'ın 26'lık Net Yaşamı Sona Erdi

1996 yılında kurulan alexa.com 22 yıllık geçmişini geride bırakarak dükkanı kapattığını açıkladı. İçerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması gibi site analizlerinde güvenilir olduğunu düşündüğümüz bu sitenin kapanmış olması web sitesi sahiplerinin benzer site arayışına girmesine sebep olacağını değerlendiriyorum.

Geçerli bir eklenti ID'si değil.

Alıntı YapAlexa Nedir?

Alexa, internette bulunan tüm siteleri belli başlı bir takım kriterleri baz alarak sıralamaya koyan bir kuruluştur.

Web sitelerinin her birini detaylı bir şekilde analiz ederek hem bulunduğu ülke adına, hem de tüm dünya üzerindeki derecesini ölçen bir sistemdir.

Bu yüzden her hangi bir internet sitesi için bilgi edinmek istendiği zaman bakılan ilk ölçüm kaynağı olarak tercih edilmektedir.

Alexa ölçümleme yaparken siteye giren kişilerin hareketlerini baz alır ve ona göre bir ölçümleme yapar.

Bu kriterler arasında bir kişinin siteye arama motorları vasıtası ile mi girmiş yoksa adresi kullanarak mı diye bakar.

Ya da site içerisinde ne kadar sayfaya girdikleri ve o site üzerinde durdukları süreyi dikkate alıp bir analiz çıkarır.

Web siteleri hakkındaki bilgileri çoğunlukla browser eklentilerinden ve bir çok kaynaklardan gelen verilerden almaktadır.

Alexa  Ne İşe Yarar?

Alexa bir analiz sistemi olarak bir örneklem üzerinden giderek tüm trafikleri hakkında %100' e yakın tahmini sonuçlar verir.

İnternet ortamında web sitelerinin hangi sıralara girdiğini doğruya yakın tahmini bir bilgi olarak verir.

Bu veriler çoğunlukla internet sitelerinde reklam vermek isteyenlerce kullanılır.

Reklam vermek isteyenler elbette reklam vereceği sitenin alexa' ya göre belirlenen sıralamasını göz önüne alarak kararını verirler.

Bu verileri elbette ki, en iyi değerlendirecek kişilerde sizde takdir edersiniz ki SEO uzmanlarıdır. Alexa'da, sitenizle ilgili puanlamayı görebilirsiniz, yapılması gereken şey Alexa.com sitesine giriş yapmak ve arama kısmına sitenin adresini yazarak incelmeyi başlatmaktır.

Bu uygulama ile web sitesinin hizmet verdiği ülkede ve dünya üzerinde hizmet veren siteler arasında kaçıncı olduğunu görebilirsiniz.

Alexa siteleri sıralama yaparken bazı kriterlere göre sıralar. Bu kriterleri şu şekilde açıklayabiliriz;

Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin,bu siteye girerken kullandıkları aynı IP adresi ile girip girmedikleri, aynı IP ile tekrar tekrar giriliyorsa, bu Alexa için sıralama kriterleri arasında çok değerlidir.

Web sitesinin sayfa sayıları, görselleri ve içeriklerinin de bu  sayfa ve görsellere göre uyumlu ve iyi hazırlanıp hazırlanmadığı hususu.

Web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin, bu sitede ne kadar kaldıkları önemlidir, eğer ziyaretçilerin sitede kalma süreleri ne kadar fazla ise Alexa bunu önemli bir kriter olarak kabul eder ve sıralamada dikkate alır.

Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

1233

Yanıtlar: 7
Gösterim: 1333

4596

Yanıtlar: 0
Gösterim: 35

894

Başlatan Kerem


Yanıtlar: 3
Gösterim: 4288