Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konulara cevap verebilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak ve içeriklerden daha kapsamlı faydalababilmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Atatürk’ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Türk tarihini değiştiren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tarih öğrenimine verdiği önem tartışmasız çok büyüktür. Tarihe büyük ilgi duyan Atatürk, "Eğer bir millet büyükse kendisini tanımakla daha büyük...

Başlatan Maui, 05 Kasım 2021, 22:32:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Atatürk’ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Türk tarihini değiştiren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tarih öğrenimine verdiği önem tartışmasız çok büyüktür. Tarihe büyük ilgi duyan Atatürk, "Eğer bir millet büyükse kendisini tanımakla daha büyük olur." diyerek tarih öğrenimine verdiği önemi göstermiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK, Türklüğün bütün özelliklerini, niteliklerini dile getirmekle kalmamış, Türk gencine kendi tarihini öğrenmeyi bir hedef olarak göstermiştir.

Atatürk'ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Atatürk, Türk ve dünya tarihinin araştırılması konusunda büyük gayret göstermiştir. O bu konuda şöyle demektedir:

"Türk milletinin tarihi, şimdiye kadar sanıldığı gibi yalnız Osmanlı tarihinden ibaret değildir. Türk'ün tarihi çok daha eskidir. Büyük devletler kuran ecdadımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini kurduktan sonra Türk tarihinin doğru kaynaklara dayandırılarak araştırılmasına büyük önem vermiştir. Türk tarihi ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılabilmesi için 1931 yılında Türk Tarihi Tetkik Cemiyetini kurdurmuştur. Atatürk mirasının bir bölümünü, daha sonra adı Türk Tarih Kurumu olan bu cemiyete bırakmıştır.

AlıntıdırKerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

4686

Yanıtlar: 10
Gösterim: 2682

4833

Yanıtlar: 11
Gösterim: 3743

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4875

Clicky