Ötenazi nedir? Hangi ülkelerde yasaldir

Ötenazi nedir, ne demek? Ötenazi nerede yasal?Ötenazi, yaşamının son döneminde ağır hastalığı olan insanların acılarından kurtulmak amacıyla tıbbi tedavi ve müdahaleler yoluyla ölüme sebep olunmasıdır. Ötenazi, bir diğer...

Başlatan: Luna - Güncelleme: 11 Nisan 2023, 14:20:08 - Gösterim: 361

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

11 Nisan 2023, 14:20:08 Son düzenlenme: 14 Nisan 2023, 18:43:40 Kerem
Ötenazi nedir? Hangi ülkelerde yasaldir


Ötenazi nedir, ne demek? Ötenazi nerede yasal?

Ötenazi, yaşamının son döneminde ağır hastalığı olan insanların acılarından kurtulmak amacıyla tıbbi tedavi ve müdahaleler yoluyla ölüme sebep olunmasıdır. Ötenazi, bir diğer adıyla "merhamet öldürme" olarak da adlandırılır.
Tıp dünyasında kişinin ölümünü talep etmesi olarak bilinen ötenazi bir ülkede daha yasal hale geldi. Farklı açılardan ele alınan ötenazi bazı ülkelerde yasal bir işlem olarak uygulanırken bazı ülkelerde ise hala yasaklı.

Peki, tam olarak ötanazi ne demek, hangi ülkelerde ve nerede yasal?
Tıp dünyasını ikiye ayıran konulardan biri olan ötenazi kişinin isteyerek tıbbi yolla yaşamına son vermesi olarak adlandırılabilir. Ötenazi için aktif ve pasif ötanazi olarak iki farklı tanımlama kullanılıyor.

ÖTENAZİ NEDİR, NE DEMEK?

Aktif ötenazide kişi isteyerek tıbbi yolla yaşamına son verilmesini talep ediyor. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ötenazi işleminde genellikle iğne kullanılarak hastanın yaşamına son veriliyor.

Pasif ötenazide ise tedavisi mümkün olmayan ya da ilerlemiş hastalığa sahip kişilerin tedavisi kesilerek hastalığın hızlı bir şekilde ilerlemesi ve ölümle sonuçlanması şeklinde oluyor. Yani hasta tedavi edilmeyerek hastalığın getirdiği ölüm hızlandırılıyor.


TÜRKİYE'DE ÖTENAZİ YASAL MI?

Aktif ötanazi Türkiye'de yasal değil. Yürürlükte olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre, hastaya ötanazi uygulayan fail (hekim), tasarlayarak (taammüden) adam öldürme hükümlerine göre yargılanır ve ağırlaştırılmış müebbet (ömür boyu) hapis cezasıyla cezalandırılır.


ÖTENAZİ NEREDE YASAL?

Ötenazi hakkı Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Kanada, Avustralya, ABD'nin bazı eyaletleri ve İspanya'da yasal bir işlem olarak uygulanıyor.
βεήίм оŁλи βαиα қαŁıЯ , ĢєЯίуε καŁαи үоŁ αŁιЯ..

Benzer Konular (5)

5033

Yanıtlar: 12
Gösterim: 3422

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4452

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 1407

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4875

Clicky