Merhaba, web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize üye olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web sitemize ÜYE OLMADAN konuları kopyalayabilir ve anketleri oylayabilirsiniz. Konu açmak, içeriklerden daha kapsamlı faydalanabilmek ve bir teşekkür etmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Saatlerin Üzerinde Yazan 'Quartz' Aslında Nedir

Yerçekimine bağlı olarak dahi bazen farklı saatleri gösterebilen mekanik saatlere kıyasla zamanı daha isabetli ölçen quartz saatler, içinde quartz kristali bulundurur. Peki nasıl oluyor da bir kristal sayesinde zamanı daha doğru...

Başlatan Kerem, 09 Mayıs 2022, 01:02:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saatlerin Üzerinde Yazan 'Quartz' Aslında Nedir

Yerçekimine bağlı olarak dahi bazen farklı saatleri gösterebilen mekanik saatlere kıyasla zamanı daha isabetli ölçen quartz saatler, içinde quartz kristali bulundurur. Peki nasıl oluyor da bir kristal sayesinde zamanı daha doğru göstermek mümkün oluyor?

Kelimenin Türkçesi "kuvars"tır. İlk kuvars saat 1927'de Warren Marrison ve J.W. Horton tarafından icat edilmiştir. Kuvars saat aslında pilli saattir, sanayi devriminden sonra hayatımıza girmiştir.
1980'lerden itibaren katı haldeki dijital elektroniklerin gelişmesi, saatlerin kompakt ve ucuz yapılmasına olanak tanımış olup kuvars zaman işleyicileri dünyanın en çok kullanılan zaman ölçme teknolojisi haline gelmiştir.

Bu tip saatler, zamanı belirlemek için bir kuvars kristali tarafından düzenlenen elektronik bir osilatör kullanır.

quartz

Kimyasal ismi silikon diyoksit (SiO2) olan kuvars, dünyada pek çok kaya ve kum çeşidinde bolca bulunan bir bileşiktir. Bu kristal osilatör çok hassas frekanslı bir sinyal oluşturur ve böylece kuvars saatler, zamanı mekanik saatlerden en az bir derece daha doğru ölçer.

Kuvars kristali her saniye 32.768 kez ileri geri hareket eder. Bazı dijital mantık türleri bu sinyalin döngülerini sayar ve genellikle saat, dakika ve saniye birimleri ile sayısal bir zaman görüntüsü sağlar.

Kuvars özellikli saatlerin saniye araları uzundur. İbre hareketleri, hatta sesleri rahatlıkla duyulabilir.
erkek saati

Kuvars kristali elektrik enerjisine maruz kaldığında açığa çıkan titreşim kinetik enerjiye ardından da elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu enerji sayesinde önceden sayma süresi hesaplanmış çip elektrik enerjisini düzenleyip adım motoruna gönderir ve dönme hareketi sağlanır.

Kuvars özellikli saatlerin ibre ivmeleri yüksektir. Anolog saatlerin ibreleri tik tak şeklinde ilerlerken kuvars saatlerin ibreleri akıcıdır. Kuvars saatler 7 yıl içerisinde özelliğini yitirir ve artık geri kalmaya ya da durmaya başlar.

Kuvars saatin parçaları ise şunlardır:
quartz saat nedir

- Pil
- Elektrik adımlı motor
- Mikroçip
- Diğer tüm parçaları ve mikroçipi bağlayan devre
- Kuvars kristal osilatörü
- Saat ayarlama vidası
- Saniye, dakika ve saat dişlileri
- Orta şaft


Kaynak
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)