Toplumsal Saygınlık (Prestij) Nedir?

Toplumsal Saygınlık (Prestij) Nedir?Toplum her statüye aynı değeri yüklemez. Toplumsal statüler arasında hiyerarşik bir yapı olduğundan her statü aynı değerde değildir. Kimi insanlar ya da mesleklere ilgi daha fazladır. İşte...

Başlatan MaSaL, 15 Nisan 2021, 01:13:23

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Topic keywords [SEO] toplumsal-saygınlık
15 Nisan 2021, 01:13:23 Son düzenlenme: 07 Mayıs 2021, 21:38:38 MaSaL

Toplumsal Saygınlık (Prestij) Nedir?


Toplumsal Saygınlık (Prestij) Nedir?

Toplum her statüye aynı değeri yüklemez. Toplumsal statüler arasında hiyerarşik bir yapı olduğundan her statü aynı değerde değildir. Kimi insanlar ya da mesleklere ilgi daha fazladır. İşte kişinin statülerine toplumun verdiği değere toplumsal saygınlık (prestij) denir.

Statülerin saygınlıkları toplumdan topluma ya da aynı toplumda zaman içinde değişikliğe uğrayabilir. Birey bu saygınlığı ya statüsü nedeniyle ya da kişisel özellikleriyle elde eder. Birincisine statüsel saygınlık, ikincisine ise kişisel saygınlık adı verilir. Statüden kaynaklanan saygınlık, aynı statüye sahip kişilerde aynıdır. Kişi statüsünü kaybedince statüden kaynaklanan saygınlığını da kaybeder. Bir genel müdür emekli olduktan sonra statüsel saygınlığını yitirir ancak iyi bir insan ise saygı görmeye devam eder. Kişisel saygınlık ise kişinin hem mesleğini iyi yapması hem de olumlu kişilik özelliklerine sahip olması sonucu kazanılır. Aynı işi yapan iki diş hekimi ya da iki öğretmen aynı kişisel saygınlığa sahip olamayabilir. Yalan söyleyen bir avukat, sarhoş olarak işe gelen bir müdür, hastasına gerekli özeni göstermeyen bir doktor, statüsü ne olursa olsun kişisel saygınlığa sahip değildir çünkü statüsel saygınlık, kişisel saygınlığın güvencesi değildir.

Kaynak: MEB HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYINLARI AÇIK ÖĞRETİM OKULLARI, Sosyoloji 1 kitabı.
YOLU DOĞRU OLANIN
YÜKÜ AĞIR OLUR

Hızlı Yanıt

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt eklemek istediğinizden emin değilseniz, yeni bir konu açmanız önerilir.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana  " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)