Mancınık Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir mancınık hareketi gerilim, tork ve yerçekimi kullanır. Peter Jackson'ın "Kralın Dönüşü" filmindeki mancınıklar gibi, mancınıklar da patlayıcı kullanmadan düşman hedefine mermi fırlatan kuşatma silahlarıdır....

Başlatan: Maui - Güncelleme: 24 Aralık 2022, 00:15:52 - Gösterim: 399

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mancınık Nedir? Nasıl Çalışır?


Bir mancınık hareketi gerilim, tork ve yerçekimi kullanır. Peter Jackson'ın "Kralın Dönüşü" filmindeki mancınıklar gibi, mancınıklar da patlayıcı kullanmadan düşman hedefine mermi fırlatan kuşatma silahlarıdır. Ortaçağda ve hatta öncesinde kritik öneme sahip olan bu basit makineler, bir mermi veya yük fırlatmak için depolanmış enerjiyi kullanır.
 
 Mancınıklar çalışmak için temel fizik kullanır. İlk mancınık, bir balista, bir tatar yayının hareketini simüle etti ve füzesi olarak büyük bir ok fırlattı. Cihaz, adını Yunanca atmak anlamına gelen balistes kelimesinden almıştır. Bu kuşatma silahının isabetliliğine rağmen, mancınık ve mangonel mancınıklarda bulunan güçten yoksundu.
 
 Balista

balista

 
 Bir tatar yayı kullandıysanız veya ateşlendiğini gördüyseniz, bir balista'nın nasıl çalıştığını hayal edebilirsiniz. Bir mangonel gibi, dönme ekseni etrafında bükülme veya gerilim oluşturmak için bükülmüş teller kullanır. Dikey bir düzlemde dönen bir kola sahip olmak yerine, mürettebatı tarafından seçilen bir açıyla yatayın üzerinde yükseltilmiş bir düzlemde hareket eden ikiz kollar kullanır. Bu cihaz, diğer mancınıklar gibi taş atabilir, ancak özellikle büyük dart ve mızrak atmak için uygundur.
 
 Trebuchet

Trebuchet

 
 En verimli ve doğru mancınık türü olan mancınık, fırlatma için gereken enerjiyi sağlamak için yükten daha ağır bir karşı ağırlık kullanır. Aparat, arkadaki yük ve askıdan ziyade öndeki karşı ağırlığın ucuna çok daha yakın olan pivot noktası ile bir külbütör kolu gibi yapılandırılmıştır. Mekanik avantaj ilkesine bir örnek olarak, sapanın lineer hızı, bu durumda, fırlatmadan hemen önce yükün arkını izleme hızı, sadece daha büyük kütlesi nedeniyle karşı ağırlıktan daha büyüktür. ikincisi.
 
 Mangonel

Mangonel

 
 En iyi bilinen mancınık türü olan mangonel, mermileri bir mancınıktan daha düşük açılarda ateşler, bu da onu nesnelere ateş etmekten ziyade duvarları yok etmeye daha uygun hale getirir. Fiziksel terimlerle, gerilim, biri fırlatma yönünde ve diğeri yük altında zemine doğru olan ipler tarafından zıt yönlerde yaratılır. Askerler yere bağlı olan ipi kestiğinde mangonel kolu hızla hedefe doğru hızlanır ve yük uçar. Potansiyel enerjinin kendisi, cihazın elastik özelliklerinden kaynaklanır: esnek ahşap, pivot kolu cihazın geri kalanına bağlar.
 
 Mancınık kendin yap
 Bulması kolay parçalar ve aletler kullanarak, eski günlerde kuşatma motoru olarak da adlandırılan kendi masa üstü, mangonel tarzı mancınığınızı oluşturun. 15 ila 30 santim uzunluğunda bir düzine veya daha fazla tahta parçasına, bir çivi veya küçük vida, ahşap tutkalı, birkaç sağlam lastik bant, 15 santim uzunluğunda bir çift gözlü kanca vidası ve bir parça kartona ihtiyacınız olacak. Bu malzemeler ile kendiniz herhangi bir talimat olmadan birleştirmeyi deneyin. Mutlaka başaracaksınız...
 

Mancınık

 
 Kısa Hap Bilgi Arayanlar İçin
 Mancınık; Taş gülle, demir gülle gibi ağır cisimleri atmaya yarayan, makinalı sapan cinsinden, eski bir savaş aracıdır.
 
 Eski çağlarda insanlar, bir kuşağın ortasına iri taşlar koyup, iki ucunu bir elde tutarak savura savura taşı uzaklara fırlatırlardı. Hayvan avlamakta çok işe yarar bir silah olan bu sapanlar, sonradan, tekerleğin, kaldıracın bulunması üzerine, geliştirildi, Roma ve Bizans devrinde, yakıcı şişeleri, yanar ateşleri, dağılıveren taş, demir parçalarını surların üzerinden düşmanın üzerine fırlatmakta kullanılan bir silah haline getirildi. Mancınıkla fedailerin bile atıldığı görülmüştür.
 
 Mancınıkların mekanizması yaylanma gücüne dayanır. Atıcı kol, kaldıraçlar vasıtasıyla, önce gerilir, serbest bırakılınca da yaylanarak üzerindekini uzaklara fırlatır.
 
 Alinti
Kerem imza


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Benzer Konular (5)

497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4452

108

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1178

28 Kasım 2020, 19:10:23
sade tarafından
3988

Yanıtlar: 5
Gösterim: 699

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 4875

Clicky