Temettü Nedir?

Temettüler nakit veya ek hisse senedi şeklinde ödenebilir.Temettüler, pay sahipleri tarafından oy hakları aracılığıyla onaylanmalıdır. Nakit temettüler en yaygın olanı olmasına rağmen, temettüler, hisse senedi veya diğer mülk...

Başlatan Kerem, 15 Temmuz 2022, 00:01:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temettü Nedir?


Temettüler nakit veya ek hisse senedi şeklinde ödenebilir.

Temettüler, pay sahipleri tarafından oy hakları aracılığıyla onaylanmalıdır. Nakit temettüler en yaygın olanı olmasına rağmen, temettüler, hisse senedi veya diğer mülk hisseleri olarak da çıkarılabilir. Şirketlerin yanı sıra çeşitli yatırım fonları ve borsada işlem gören fonlar (ETF'ler) de temettü öder.

Temettü, hissedarlara bir şirketin öz sermayesine yaptıkları yatırım için ödenen simgesel bir ödüldür ve genellikle şirketin net kârından kaynaklanır. Kârların büyük bir kısmı şirket içinde dağıtılmamış kârlar olarak (şirketin devam eden ve gelecekteki ticari faaliyetleri için kullanılacak parayı temsil eden) tutulsa da, geri kalanı hissedarlara temettü olarak tahsis edilebilir. Bazen şirketler, uygun kar elde etmeseler bile temettü ödemeleri yapabilirler. Bunu, düzenli temettü ödemeleri yapma konusundaki yerleşik sicillerini korumak için yapabilirler.

Yönetim kurulu, çeşitli zaman dilimlerinde ve farklı ödeme oranlarıyla temettü dağıtmayı seçebilir. Temettüler, aylık, üç aylık veya yıllık gibi planlanmış bir sıklıkta ödenebilir. Örneğin, Walmart Inc. ve Unilever) düzenli olarak üç ayda bir temettü ödemeleri yapmaktadır.

Şirketler ayrıca, tek tek veya planlanmış bir temettüye ek olarak, yinelenmeyen özel temettüler çıkarabilir. United Bancorp Inc., 18 Şubat 2022'de hisse başına 10 sent özel temettü ilan etti.


Deli tarafıma denk gelmeyin, zira orada ben bile hükümsüzüm...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Lütfen aşağıdaki alana " forumsever " yazınız.:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın

Benzer Konular (5)

107

Başlatan sade


Yanıtlar: 0
Gösterim: 680

28 Kasım 2020, 19:07:05
sade tarafından
497

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2194

3988

Yanıtlar: 3
Gösterim: 17

524

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2595